Bruce McClure RFD

Sub-Branch Committee Member: February 2018 – Present

Mr Bruce McClure was born in Castlemaine Victoria and graduated as a qualified Civil Engineer from the Bendigo Institute of Technology in 1972 after completing a Diploma of Civil Engineering. He completed a Bachelor of Engineering (Civil) in 1979.

He joined the Army Reserve as a Sapper with 22 Construction Regiment Royal Australian Engineers in September 1976. He qualified as a Corporal in June 1977 and after a further twelve months started as a recruit in the Officer Training Scheme for Army Reserve Officers. He graduated as a Lieutenant in November 1980. Apart from brief periods spent undergoing training with other Units, he spent a further 22 years serving with 22 Construction Regiment undertaking training and construction activities around many parts of Australia. In 1997 he was promoted to Lieutenant Colonel and become the Commanding Officer of 22 Construction Regiment until December 2000. He was then posted to the Land Warfare Development Centre at Puckapunyal (to Dec 2002), the Regional Training Centre (to Dec 2003) and the Land Warfare Centre Victoria (to Dec 2005). In 2006 Bruce retired from the Defence Forces after nearly 30 years of Service.

Bruce McClure has been awarded the Reserve Forces Decoration and is a Fellow of The Institute of Engineers Australia and Chartered Professional Engineer Retired. He is currently the Chairman of the Post 75 Veterans Central Victoria, a Past President (on two occasions) and Paul Harris Fellow with the Rotary Club of Kangaroo Flat.

Upcoming Events